Bitcoin.com

Jak poslat kryptoměnu

Průvodce vhodný pro začátečníky, který vás provede bezpečným odesíláním kryptoměn napříč různými sítěmi, včetně kontroly adresy, sítě a poznámky, díky nimž předejdete ztrátě prostředků.

Naposledy aktualizováno
Publikováno
Doba čteníČas na přečtení: 6 minut
Zkontroloval
Graham Stone Author Image
Graham Stone
Sending crypto

Ty odeslat kryptoměnu výběrem aktiva, zadáním adresy příjemce v příslušné síti, přidáním poznámky nebo cílového tagu, pokud dané aktivum vyžaduje, nastavením poplatku a potvrzením. To, co odlišuje odesílání kryptoměn od odesílání jedné mince, je skutečnost, že kryptoměny pokrývají mnoho sítí, a pokud odešlete prostředky na nesprávnou síť nebo vynecháte požadovaný tag, můžete o své prostředky nadobro přijít. Tento průvodce, který je součástí našeho průvodce po kryptoměnách, popisuje kontrolní mechanismy, které tomu zabraňují, jednotlivé kroky a poplatky.

Posílejte kryptoměny pomocí aplikace Bitcoin.com Wallet:

  1. Otevřete Aplikace Bitcoin.com Wallet a klepněte Odeslat
  2. Vyberte zásilku a poté vložte nebo naskenujte adresu příjemce
  3. Pokud daný majetek vyžaduje, přidejte k němu štítek s cílem nebo poznámku
  4. Zadejte částku, vyberte poplatek, zkontrolujte údaje a potvrďte

Jak dlouho to trvá a kolik to stojí?

Obojí závisí na dané kryptoměně a její síti. Převod se odešle během několika sekund, ale doba potvrzení se liší: u bitcoinu trvá vypořádání obvykle asi deset minut až hodinu, zatímco mnoho jiných sítí potvrzuje převody během několika sekund až několika minut. Stejně se liší i poplatky. Poplatky se platí v kryptoměně dané sítě (například převod v síti Ethereum se platí v ETH, převod v bitcoinech v BTC) a jejich výše se zvyšuje či snižuje v závislosti na vytíženosti dané sítě. Neexistuje žádné univerzální minimum, i když u velmi malých převodů mohou poplatky v poměru k jejich hodnotě představovat vyšší částku.

Než odesíláte: tři kontroly

Téměř každý případ ztráty kryptoměny je způsoben tím, že se jeden z těchto kroků vynechá. Zabere to jen pár vteřin a právě v tom spočívá smysl bezpečného odesílání.

1. Přiřaďte aktivum k síti

Adresa příjemce je přiřazena ke konkrétnímu aktivu v konkrétní síti. Stejný token může existovat v několika sítích, takže USDC v jedné síti není zaměnitelný s USDC v jiné síti. Pokud pošlete prostředky na adresu v nesprávné síti, mohou být tyto prostředky nenávratně ztraceny. Pokud posíláte prostředky někomu jinému, nejjednodušší je zeptat se, na které síti si je přeje přijmout. Přesun aktiv mezi sítěmi je samostatný proces, který závisí na mezireťazcové mosty, nejde o běžné odeslání.

2. Potvrďte adresu

Kryptoměnové transakce nelze zrušit. Adresu raději zkopírujte a vložte, než abyste ji zadávali ručně, nebo naskenujte QR kód a zkontrolujte, zda se shodují první a poslední znaky. Dávejte pozor na malware v schránce, který může zkopírovanou adresu nahradit adresou útočníka.

3. V případě potřeby přidejte poznámku nebo štítek s místem určení

U některých aktiv je kromě adresy zapotřebí ještě jedna informace, aby bylo možné prostředky převést. XRP používá číselný cílový tag; Stellar (XLM) a některé další používají poznámka. Tyto údaje se obvykle vyžadují při odesílání prostředků na burzu, protože burza přijímá vklady mnoha uživatelů na jednu sdílenou adresu a potřebuje tento tag k připsání prostředků na správný účet. Pokud jej vynecháte nebo zadáte nesprávně, může dojít ke zpoždění převodu nebo k jeho ztrátě. Cílový tag nebo poznámka se liší od soukromé poznámky, kterou některé peněženky umožňují připojit pro vlastní potřebu a která nemá žádný vliv na doručení.

Zde je srovnání nejběžnějších aktiv:

Aktiva / síťAdresa začínáPotřebujete poznámku nebo štítek?Zaplacený poplatek
Bitcoin (BTC)1, 3 nebo bc1NeBTC
Ethereum a Tokeny ERC-200xNeETH (plyn)
BNB Smart Chain (BEP-20)0xNeBNB (poplatek)
XRP (Ripple)rAno, na burzách (značka)XRP
Stellar (XLM)GAno, směnárnám (poznámka)XLM

Při odesílání do peněženky ve vlastní správě, kde je adresa jedinečná pro jednoho majitele, se tagy a poznámky obvykle nevyžadují. V případě pochybností si zkontrolujte stránku pro vklady na přijímající platformě, kde je uvedeno, zda je tag nebo poznámka nutná.

Jak poslat kryptoměnu – krok za krokem

  1. Otevřete peněženku a klepněte Odeslat
  2. Vyberte položku, kterou chcete odeslat
  3. Vložte nebo naskenujte adresu příjemce a ujistěte se, že odpovídá síti daného aktiva
  4. Pokud to majetek a příjemce vyžadují, přidejte cílovou značku nebo poznámku
  5. Zadejte částku v kryptoměně nebo ve vaší místní měně
  6. Vyberte si poplatek za připojení k síti, zkontrolujte všechny podrobnosti a potvrďte

Průběh převodu si můžete zkontrolovat zadáním jeho identifikačního čísla transakce do prohlížeč blockchainu pro tuto síť.

Poplatky za připojení k síti a výběr rychlosti

Při každém převodu se platí poplatek síti, která jej zpracovává, nikoli společnosti Bitcoin.com. Způsob výpočtu tohoto poplatku se liší podle sítě: Bitcoin jej odvozuje od velikosti dat transakce, zatímco Ethereum a podobné sítě jej stanovují jako „gas“, jehož cena stoupá, když je síť vytížená. Zhruba takto lze porovnat běžné sítě:

SíťPoplatek se odvíjí odTypická rychlost
Bitcoin (BTC)Velikost transakčních dat (sat/vB)~10–60 minut
Ethereum a tokeny ERC-20Cena plynu, která stoupá s rostoucí poptávkouOd sekund po minuty
BNB Smart ChainPlynSekundy
XRP, Stellar (XLM)Neznatelný poplatek za pevnou síťSekundy

Mnoho začátečníků narazí na jeden háček: poplatek se platí v nativní měně dané sítě, takže k převodu tokenu potřebujete mít k dispozici malé množství příslušné měny. Například k odeslání tokenu ERC-20 je třeba mít v peněžence určité množství ETH na pokrytí poplatku za transakci, i když převádíte úplně jiný token.

Dva převody ve stejné výši mohou mít dokonce různé poplatky. Pokud se váš zůstatek postupně nashromáždil z mnoha malých vkladů, jeho výběr všechny tyto částky sloučí dohromady, což vyžaduje více dat než odeslání jedné velké částky. Odeslání prostředků z peněženky, do které se nashromáždilo sto drobných vkladů, tedy stojí více než z peněženky, do které se vložila částka z jediného nákupu, i když je odesílaná částka stejná.

Většina peněženek umožňuje zvolit rychlost a také peněženka pro vlastní správu která vám umožňuje nastavit si vlastní poplatek, obvykle vyjde levněji než služba, která to za vás vyřeší. Náš průvodce po poplatky za připojení k síti vysvětluje, jak se tyto poplatky vypočítávají. Zpravidla platí, že pro převody, u nichž záleží na rychlosti, zvolte vyšší poplatek, a pokud můžete počkat, zvolte poplatek nižší.

Odeslání na burzu versus do peněženky

Posílání prostředků do peněženky ve vlastní správě je jednoduché: adresa je jedinečná pro každého majitele a prostředky se na účtu objeví, jakmile je síť potvrdí. Posílání prostředků do burza U tohoto účtu je třeba vzít v úvahu dvě další skutečnosti. Zaprvé, mnoho vkladů na burzách vyžaduje výše popsaný identifikační kód nebo poznámku. Zadruhé, burzy obvykle čekají na několik potvrzení, než připsají prostředky na váš účet, takže se mohou na účtu objevit později než u převodu z peněženky do peněženky.

Pokud se něco pokazí

  • Nesprávná síť nebo chybějící značka: Vzhledem k tomu, že převody nelze zvrátit, není vrácení prostředků zaručeno. Pokud prostředky směřovaly na burzu, co nejdříve kontaktujte její zákaznickou podporu a uveďte podrobnosti transakce. Právě proto jsou výše uvedené kontroly tak důležité.
  • Zablokovaná transakce: Příliš nízký poplatek může způsobit, že převod nebude potvrzen. Některé peněženky umožňují převod urychlit zvýšením poplatku. V opačném případě může být převod nakonec zrušen a prostředky vám budou vráceny.
  • Sledování: použijte prohlížeč blockchainu příslušné sítě, abyste zjistili, zda je převod v procesu zpracování nebo již potvrzen.

Bezpečné odesílání: chyby, kterým je třeba se vyhnout

  • Zkontrolujte společně adresu i síť. I správná adresa v nesprávné síti vede ke ztrátě prostředků.
  • Proveďte zkušební transakci s vysokými částkami. Nejprve pošlete malou částku, ověřte, zda dorazila s požadovaným označením, a teprve poté pošlete zbytek.
  • U velkých nebo opakovaných převodů zvažte zařazení adresy na seznam povolených adres. Mnoho burz a některé peněženky umožňují uložit seznam schválených adres a odesílat prostředky pouze na tyto adresy, čímž se zablokuje převod na neznámou nebo zmanipulovanou adresu.
  • V případě potřeby přiložte poznámku nebo štítek s adresou příjemce. Předpokládejte, že je to povinné, pokud přijímající platforma toto pole zobrazuje.
  • Nikdy nikomu nesdělujte svou obnovovací frázi. Nikdo to nepotřebuje, aby od vás mohl přijmout převod. Udržování záloha peněženky chrání vaše finanční prostředky a Bezpečnostní pokyny na webu Bitcoin.org je to dobrý zdroj informací.

Bezpečné odesílání kryptoměn

Posílání kryptoměn je bezpečné a rychlé, jakmile se vám tyto tři kontroly stanou samozřejmostí: správná kryptoměna a síť, správná adresa a v případě potřeby poznámka nebo tag. U větších transakcí začněte nejprve s malým testem a zvolte poplatek podle toho, jak rychle má transakce dorazit. Konkrétně pro posílání bitcoinů si přečtěte náš specializovaný průvodce na jak poslat bitcoiny, a pokud chcete vyřídit druhou stranu převodu, podívejte se, jak přijímat kryptoměnu. Můžete se také naučit, jak koupit, prodat, a použít kryptoměnu napříč naším průvodce po kryptoměnách.

Často kladené otázky

Co se stane, když pošlu kryptoměnu na nesprávnou síť?
Prostředky mohou být nenávratně ztraceny, protože transakce nelze zrušit. Pokud se prostředky dostaly na burzu, okamžitě kontaktujte její technickou podporu a uveďte podrobnosti transakce. Tomu lze zabránit tím, že před odesláním zkontrolujete síť a nejprve provedete malý test.
Co je to poznámka nebo štítek s místem určení?
Jak dlouho trvá převod kryptoměny?
Kolik stojí odeslání kryptoměny?
Mohu poslat kryptoměnu na jinou burzu?
Jak provedu zkušební transakci?

Začněte bezpečně investovat s peněženkou Bitcoin.com

Dosud bylo vytvořeno více než 85 milionů peněženek. Vše, co potřebujete k bezpečnému nákupu, prodeji, obchodování a investování do bitcoinů a kryptoměn.

A screenshot of the Bitcoin.com Wallet app

Naskenujte a stáhněte si peněženku Bitcoin.com

Naskenujte tento QR kód pomocí svého mobilního zařízení a budete automaticky přesměrováni na stránku příslušného obchodu.